Elektrobicykel

Laboprofilak s.r.o.

Firma Laboprofilak s.r.o., vznikla v roku 2006 so sídlom v Olešnej. Prvý rok boli v tejto prevádzke vykonávané len mechanické opravy vozidiel. Neskôr sme sa vďaka svojmu profesionálnemu prístupu k zákaznikovi a neustálemu vzdelávaniu a zkvalitňovaniu našich služieb prepracovali až k prosionálnej lakovni s kvalitným vybavením. Kvalitu našich služieb si povšimli i iné firmy a stali sme sa tak v roku 2019 partnerom renomovaného a dlhoročného predajcu elektrobicyklov a skútrov MOTORRO.

Čo je elektrobicykel?

Asi všetci sme ako malí jazdili na bicykloch po našich Kysuckých vrchoch. Riadne sme si vtedy užili šliapanie do pedálov:). Vďaka miniaturizácií a rozvoju elektrotechniky sa začali vyrábať bicykle s elektro-pohonom , ktorý pomáha prekonávať vzdialenosti za kratší čas s oveľa menšou námahou. Elektrobicykel nám ponúka lepší zážitok z jazdy, nemusíte sa sústrediť len na silové šliapanie do pedálov. Môžete si tak v našich hornatých podmienkach zájsť s elektrobicyklom napríklad na návštevu bez toho, aby ste k návšteve došli vyčerpaný a upotený. Užijete si nielen zdraviu prospešnú jazdu na elektrobicykli ale i bezstarostnú návštevu.

Bicykel s elektro-pohonom (s tzv. asistovaným pohonom angl. zkratka EPAC) dopĺňa silu, ktorú vynakladáte pri šliapaní. Zapína sa ako prípomoc vo chvíli, keď zaberiete do pedálu. Vďaka tomu nevynaložíte toľko energie na šliapanie a prejdete väčšiu vzdialenosť. Stupeň intenzity prípomoci si môžete zvoliť pomocou nastavenia na ovládacom panely, ktorý je umiestnený na riadidlách. Štandardne sa jedná o 3 - 5 až 9 stupňovú asistenciu, ktorú uvidíte na displeji. To zdpovedá približne 20% až 80% pomocnej sily k šliapaniu do pedálov. Nastavenie si môžete ľubovolne meniť behom jazdy. Voľba stupňa prípomoci ovplyvňuje nielen výkon motoru, ale aj dĺžku dojazdu elektrobicykla na jedno dobitie batérie. Elektrobicykle majú softwarovo obmedzenú rýchlosť na 25km/h, ktorá je nastavená podľa platnej Európskej normy. V okamihu prekročenia tejto ýchlosti sa elektromotor vypne a jazdec tak musí šliapať sám. Elektrobicykle umožňujú väčšinou asistovanú prípomoc ak ide jazdec pešo a vedie bicykel bez nutnosti šliapania. Táto prípomoc sa dá využiť len do rýchlosti 6km/h na krátku vzdialenosť. Napríklad ak idete cez prechod alebo pri prekonaní terénnej nerovnosti počas vedenia bicykla. Táto asistencia sa ovláda pomocou akceleračnej páčky priamo na riadidlách alebo na ovládacom displeji.

Legislatíva pre elektro-pohony

Na elektrický bicykel nemusíte vlastniť žiadny vodičský preukaz a teda nemusíte platiť poistenie! Ale existujú firmy, ktoré Vám môžu upraviť rýchlosť asistovaného pohonu alebo mieru asistencie až na samostatnú jazdu bez šliapania. Tu je vhodné upozorniť na to, že elektrobicykle s elektro-pohonom (s výkonom do 250W), ktoré jazdia bez šlapania, alebo sú prečipované a jazdia tak s prípomocou nad 25km/h, sú považované podľa zákona za malé motocykle a teda ich užívatelia musia dodržovať z toho vyplývajúce povinnosti. Okrem iných povinností je potrebné i nosenie prilby a takéto elektrobicykle musia mať identifikačnú značku, poistenie a nemali by vôbec ísť na cyklotrasu :).

Tešíme sa na Vašu návštevu.
Tým predajne Laboprofilak s.r.o.